torsdag 17 maj 2018

Avanza bjuder på courtagefri Norgehandel

Idag är det 17e maj och det är ju som bekant Norges nationaldag. För att fira det bjuder Avanza på courtaget vid handel med norska aktier. Då Oslobörsen är stängd idag så är det alltså imorgon fredag som erbjudandet gäller.

Det är kanske inte lika generöst som gratis courtage inom EU eller USA då både euron och US-dollarn kostar betydligt mer än 1 norsk krona vilket är minimicourtaget, men likväl ett trevligt initiativ. Kom dock ihåg att valutaväxlingen fortfarande kostar en slant men detta visas när du lägger ordern.
Jag har sneglat på ett antal norska bolag att plocka in i portföljerna. Inte främst på grund av lockande direktavkastning, utan mer som generellt långa innehav.

Tomra
Jag älskar att panta burkar och flaskor, och har så gjort sedan 80-talet. Faktum är att just pant stod för större delen av min privata inkomst under barndomen. Just därför är det intressant att jag missat Tomra som har en världsdominerande position inom pant- och retursystem. De är dock bra på så mycket mer och handhar all möjlig sorts sortering, bland annat inom livsmedel och färska grödor.
Aktien är väldigt populär och egentligen känns det som att tåget har gått. Men samtidigt så tvivlar jag på att den globala återvinningen kommer avta, och därför kommer Tomra fortsätta att vara ett bra och stabilt bolag i många år framöver.

Marine Harvest
Nu när oljan inte är vad den varit ligger norska laxbolag nära till att axla manteln som Norges ryggrad. Störst av dessa är Marine Harvest och bolaget är gigantiskt sett till dessa marknad och producerar bland annat en tredjedel av den globala laxkonsumtionen.
Även här har aktien gått som ett spjut, men det finns trots detta plats för ytterligare framgång på lång sikt, inte minst tack vare den aggressiva expansionen i Asien.

Orkla
En minst sagt gigantisk koncern och har du någon gång köpt Ballerina eller en Grandiosa har du bidragit till Orkals bokslut. Mängden välkända märken som Orkla sitter på är för lång för att listas här så jag får hänvisa till deras hemsida.
Kort och gott så är bolagets verksamhet väldigt ocyklisk och kommer tuffa på i många år till. De kör även med en medveten hållbarhetsprofil och det är extra trevligt då man ändå måste ta hänsyn till en etisk aspekt när det gäller konsumtionsvaror.
Orkla har även en skaplig och stabil utdelning och direktavkastningen ligger för närvarande på 4%. Ännu ett bra bolag att äga över lååång tid framöver.

Sist men inte minst så kommer här veckans avsnitt av Investerarens podcast där Niklas snackar om just norska bolag.



Dessa är mina top picks inför morgondagens courtagefest. Vilka norska bolag har jag missat och vilka planerar du att köpa imorgon?

måndag 14 maj 2018

Veckan som gick: Vecka 19

Rätt sent omsider kommer här sammanfattningen för veckan som gick, nämligen vecka 19. Det har varit lite knaggligt med uppdateringar på sistone vilket gjorde att rapporten för vecka 18 prioriterades bort. Men det var väl inget intressant som hände där ändå, bara valborg och halvdagar på börsen och liknande.
Det var dock inte så mycket bättre under veckan som gick då Kristi flygare var ursäkt nog för en halvdag på onsdag och ledigt på torsdag. Nu är vi dock tillbaks i gamla vanliga måndag till fredag-spår i ytterligare ett par veckor innan det är nationaldagsstängt i början av juni.
Men nog om kalendern nu, dags att kika på vad som gick bra och vad som gick mindre bra under vecka 19.

Bästa Innehav:
Acando levererade en fin rapport för Q1 och vilket gav en lång och fin uppgång i aktien som slutade vecka på 8% upp. Bolaget är nu uppe och sniffar på ATH som uppnåddes i början av Januari.
Acando är ett av fyra konsultbolag i min portfölj och där jag är relativt lättviktad med en målsättning på 2,5% per aktie. De övriga är SJR, eWork samt Dedicare

Sämsta Innehav:
Drillcon hade inte lika mycket tur med sitt första kvartal och släppte en rapport som skjutsade ner aktien hela -14%. Under måndagen har dock en viss återhämtning skett i aktien, som dock har väldigt omsättning vilket medför att det blir häftiga svängar både hit och dit.
Under hösten hade innehavet i Drillcon gått upp hela 100%, och såhär i backspegeln skulle jag sålt av hälften för att ta hem vinsten. Sedan dess har aktien haft det riktigt svårt och jag ligger nu "endast" 50% plus, och det är utan att jag köpt några ytterligare aktier under det senaste året.

Portföljens Utveckling:
Veckan bjöd på ett nollsummespel och inte hellre trillade det in några större utdelningar att glädjas över. Några mindre slantar från Akelius Pref och Volati Pref noterades dock. 
Både H&M och Investor hade dock exdagar vilket drog ner utvecklingen en aning. När dessa utdelningar kommer in hoppas jag på att att lämna sofflocket lite för att fylla på med lite fler fina bolag.
Just nu råder det dock värmebölja vilket gör att jag hellre sträcker mig efter glassen än fingrar på köpknappen. Vi får se hur länge sommaren håller i sin under vecka 20!

onsdag 2 maj 2018

Utdelningsportföljen - Månadsrapport april

Ännu en månad med kontinuerliga utdelningar är till ända och även Q1-rapporterna har börjat flöda in vilket gjort april till en mycket trevlig börsmånad, både för index och för Utdelningsportföljen!
En och annan blodröd dag har dock dykt upp vilket lett till bra tillfällen att fylla på med bolag som delar ut i maj. Nu när vi går in i slutspurten på utdelningssäsongen börjar återigen de gamla djungelordspråken eka: Sell in May and go away kontra Köp till sillen och sälj till kräftorna.

Personligen orkar jag inte hoppa från ena benet till det andra utan jag köper bolag som jag tror på och som jag tänker behålla i flera år. Börsen går alltid upp över tid är ett ordspråk jag föredrar med den enkla anledningen att det bevisligen är sant, även om det kan hacka lite på vägen.
Jag är inte livrädd för att börsen ska gå ner över sommaren eller andra enstaka perioder. Skulle den ändå göra det är det lugnt. Då kan jag ligga kvar i hängmattan och glädjas över att jag har råd att köpa fler aktier för samma summa som jag handlar för varje månad.

Ändringar i Portföljen:

Jag har inte sålt en enda aktie under hela året och jag hoppas att jag slipper göra det även i fortsättningen. Då slipper man funderingar kring om timingen är rätt eller om man säljer bort sig för tidigt.
Jag kör vidare på min långsiktiga strategi och har under månaden fyllt på i bland annat investmentjättarna Investor och Kinnevik, vilka båda delar ut nu i maj. Jag passade på att plocka in lite H&M för 124 kronor och aktien har gått som en raket sedan dess. Samma sak gäller BillerudKorsnäs som återhämtat sig riktigt bra under månaden. Även båda dessa bolag delar ut under veckorna som följer.
I övrigt har jag fyllt på i stora välkända bolag som KindredTelia och Skanska samt en del mindre kända konsultbolag som SJRAcando och eWork. Det har även blivit en par inköp av Akelius preferensaktie samt Volatis preferensaktie då det är trevligt med kvartalsvis utdelning.

Utdelningar:

Efter ännu en utdelningstung månad har nu lite mer än hälften av årets beräknade utdelningar trillat in på kontot. Precis som under förra månaden så är det ett gäng aktier som haft exdag men ännu inte hunnit betala ut utdelningen. Dessa kommer därför redovisas i rapporten för maj. Dedicare och eWork överraskade lite då deras utdelningar kom in på kontot ett par dagar tidigare och således lyckades komma med i månadens rapport.
I övrigt kan vi se att det är många innehav jag haft i ett par år nu, och det är kul att se statistik över hur mycket mottagna utdelningar ökar från år till år. Nykomlingarna Swedish Match och Telia är mer eller mindre här för att stanna men Dedicare är ett desto osäkrare innehav inför framtiden.

April
AktieUtdelning 2018Utdelning 2017Ändring i %
Dedicare95--
eWork243152160%
Hemfosa10370147%
Holmen B260120217%
ICA Gruppen385210183%
Klövern Pref10080125%
Saltängen10061164%
SEB A615269229%
Skanska454214212%
Swedish Match249--
Telia185--
Summa27891176237%
Ackumulerad utdelning
20161654
20176216
20185166
Summa sedan portföljstart13036

Bästa Innehav:

Precis som jag skrev i veckorapporten för vecka 17 så frodas H&M-aktien så länge pappa Persson köper. Det är ett mönster vi sett tidigare och Morgan Stanley skrev förra veckan en läsvärd kommentar kring detta samt påpekade att Persson brukar köpa en volym som motsvarar årets utdelningen, och den kassan beräknas snart ha sinat.
Hur som helst, H&M drog på fint under april och var med en uppgång på 20% bäst bland innehaven i portföljen.
Både Axfood (+14%) och Telia (+10%) levererade riktigt fina rapporter som gav aktierna ett glädjeskutt och placerar dessa innehav på en andra respektive tredje plats.

Sämsta Innehav:

Det är ingen större vits att repetera det jag skrev för ett par dagar sedan i rapporten för vecka 17 mer än att Dedicare var månadens stora förlorade med en nedgång på 17%. Både eWork och Coor tappade 9% vardera under månaden men då ska man ha i åtanke att dessa avyttrat utdelningar som motvarat 5-6% i direktavkastning. 
Bland de större innehaven är det ICA som får bära dumstruten denna månad då aktien tappat 8% efter avyttrad utdelning samt dålig rapport. Analytikerkåren ser en utmaning i hur man ska lyckas koordinera enskilda ICA-handlare med en genomgående e-handel, men dagens PM om samarbete med Ocado kanske kan råda bot på den ömma tån. 
Personligen tycker jag hela vitsen med att handla på ICA är just att de har hög trivselstandard i sina butiker vilket kompenserar för de lite högre priserna. Varför man skulle välja att e-handla dyrare varor bara för att det ska stå ICA på påsen begriper jag inte riktigt. 

Portföljens Utveckling:

Portföljen är upp för tredje månaden i år och det är självklart kul att se, även om jämförande index gått bättre. Månadens höjdpunkt var utan tvekan att värdet på portföljen för första gången översteg 200 000 SEK. Hittills har inte värdet trillat under denna magiska gräns och jag hoppas självklart att så aldrig blir fallet. 
I slutet av mars var portföljen mer eller mindre tillbaks på noll då årets uppgång raderades i början av februari. April har blivit lite av en revansch och vi får hoppas att det höga tempo håller i sig. 
Kikar vi tillbaks på hur portföljen låg till under samma tid förra året såg det betydligt trevligare ut då portföljen var upp hela 7%. I rena pengar skiljer det sig inte så himla mycket egentligen, då portföljen har svällt upp bra sedan dess.

Nu laddar vi inte årets sista renodlade utdelningsmånad. Väl mött och tack för att ni läser min blogg!

söndag 29 april 2018

Veckan som gick: Vecka 17

Ytterligare en spännande lönevecka är nu till ända. Börsen har traditionsenligt präglats av både makrohändelser och ränteoro samt både hissade och dissade storbolagsrapporten vilket lett till en del volatilitet.
Tyvärr missade jag att storhandla under onsdagens dipp som för en gångs skull sammanföll med löneutbetalningen. Det gamla djungelordspråket gör gällande att småspararnas lönecheckar lyfter index men så var inte fallet denna gång.

Bästa Innehav:
Pappa Persson fortsätter att köpa och H&M steg hela 12% under veckan som gick. Aktien har legat i stigande trend efter senaste rapporten och har gått upp närmare 17% sedan slutet av Mars.
Vågar man gissa på att vi sett botten i H&M? Jag vågar inte satsa några större summor på det. Vid Perssons tidigare insideraffärer har vi sett en viss återhämtning för att sedan fortsätta nedåt. Det krävs nog några stabila rapporter som motbevisar pessimisterna innan vi kan vara säkra på att den svenska folkskutan har återfått fullgod vind i seglen.

Sämsta Innehav:
Portföljens svarta får Dedicare presterar även denna vecka sämst av mina innehav med en nedgång på 21%. Det har förvisso inte varit någon händelselös vecka för Dedicare som bjudit både på en besvikelse till kvartalsrapport samt avyttrat utdelning. Istället för den väntande nedgången motsvarande direktavkastningen på 6% tappade aktien hela 17%, vilket väl säger en hel del om utsikterna för aktien nu när den sista moroten är uppäten.
Jag är dock inte förvånad över utvecklingen men hade ändå såklart hoppats på att få se lite gladare miner. Jag gick dock emot min magkänsla då jag behöll aktien och det straffar sig vanligtvis. Dedicare utgör ingen större andel av portföljen och jag är nu rejält i valet och kvalet kring om jag ska ta förlusten och stoppa in de kvarvarande pengarna i någon trogen tråkaktie som Investor eller Kinnevik, eller ligga kvar och hoppas på vändning.

Portföljens Utveckling:
Inte mindre än 5 bolag avyttrade sin utdelning under veckan och grafen för veckan 17 blir således rätt missvisande då inväntade utdelningar vida överstiger portföljens röda siffrorna.
I övrigt är det inte mycket att klaga på. Utdelningarna trillar in som väntat och omsätts primärt i bolag vars exdagar infaller i maj och juni. Under veckan som kommer håller SJR stämma och så avyttrar både Akelius och Valati utdelningar för sina preferensaktier som tillsammans utgör cirka 7% av utdelningsportföljen.

fredag 27 april 2018

Högutdelare 2019

Trots att vi ännu inte avslutat årets utdelningssäsong så har det redan börjat spekuleras i vilka bolag som kan tänkas ge högst direktavkastning 2019.
Dagens Industri har publicerat en lista med de 15 bolag som enligt analytikernas prognoser kommer vara mest generösa med utdelningen nästa år beräknat på nuvarande aktiekurser.

AKTIEKURSDAUTD 2019UTD 2018UTD.TILLVÄXT
Nordea917,9%7,236,677,7%
Kappahl247,3%1,752−14,3%
SEB877,0%6,135,756,2%
Coor626,9%4,2545,9%
Swedbank1956,6%12,8713−1,0%
JM1726,4%11,08110,7%
Handelsbanken1006,4%6,447,5−16,5%
H&M1486,4%9,539,75−2,3%
Clas Ohlson956,3%66,25−4,2%
Resurs586,3%3,663,39,8%
Nobina576,1%3,53,354,3%
Inwido796,0%4,753,526,3%
Mekonomen1325,7%7,576,7%
Telia435,5%2,352,32,1%
NCC1685,2%8,889,1%

Först och främst, kom ihåg att siffrorna bygger på prognoser. I övrigt bjuder inte listan på några större överraskningar utan domineras av bankaktier även under nästa år. Det är inte heller helt otippat att H&M kan behöva sänka sin utdelning, vilket i så fall vore första gången på 43 år.

Jag har lagt till en kolumn för utdelningstillväxt vilket är ett mycket viktigt nyckeltal för min utdelningsstrategi.
För att kunna behålla ett stabilt flöde av utdelningar vill jag främst äga bolag som höjer eller behåller direktavkastningen år efter år. Om ett bolag behöver sänka utdelningen är det dags att fundera på avyttring av innehavet.
Av listans 15 bolag är det 5 som väntas sänka utdelningen, varav 3 av dessa återfinns i Utdelningsportföljen. Även om det bara rör sig om prognoser så är det helt klart värt att ha extra koll på dessa bolag i fortsättningen.

Utdelningsportföljen innehar 8 av de listade bolagen: SEB, Coor, Swedbank, Handelsbanken, H&M, Resurs, Nobina samt TeliaNCC har länge varit en bubblare och det vore kul att ha ett byggbolag bredvid Skanska i portföljen.

Vilka av dessa bolag har du i portföljen, och är det någon nytt bolag du blir sugen på att köpa baserat på nästa års väntade direktavkastning?